Ağız ve Diş Sağlığı


Diş hekimliğinin ilk amacı; ağız sağlığını korumak ve çiğneme sisteminin devamlılığını optimal düzeyde sürdürmektir. Optımal ağız sağlığını en iyi şekilde, problemler ortaya çıkınca tespit etmekten ziyade, problem oluşmasını önleyici ve koruyucu girişimlerle sağlanır.

KLİNİĞİMİZDE UYGULANAN TEDAVİLER:

*KONSERVATİF TEDAVİSİ;

Diş çürüklerinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun yapay bir dolgu malzemesi ile doldurulması işlemidir. Diş çürükleri dişlerin çiğneme yüzeylerinde dişlerin birbirlerine temas eden ara yüzlerinde veya dişlerin boyun bölgelerinde oluşabilir.

KLİNİĞİMİZDE UYGULANAN DOLGU MATERYALLERİ:

-Amalgam Dolgu

-Kompozit Dolgu

AMALGAN DOLGU:

Gümüş , kalay ve bakır alaşımının civa ile reaksiyona girmesiyle elde edilir. Karışımın yaklaşık %50 sini oluşturan civa metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu malzemesi meydana gelir. Civa diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale gelir. Ayrıca çiğneme ve öğütme sırasında açığa çıkan civa miktarı su , hava ve yiyeceklerle aldığımız miktardan çok daha azdır.

ENDODONTİK TEDAVİ;

Dişin merkezinde yer alan 'pulpa' olarak adlandırdığımız dişin canlılığını sağlayan damar ve sinir paketinin bulunduğu bir alan vardır. Herhangi bir sebeple pulpa görevini yapamaz hale geldiğimde bu yapı mekanik olarak alınır, kanallar sterilize edilir ve oluşan boşluk dolgu materyali ile doldurulur. Bu işleme ' kanal tedavisi ' denir. Böylece diş canlılığını yitirmiş olsa da çiğneme fonksiyonunu yerine getirmeye devam eder. Kanal tedavisinden sonra dişin kuron kısmına harabiyetin büyüklüğüne göre restorasyon yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır.

Diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Sağlıklı diş eti portakal kabuğu görünümünde,pembe ve sert kıvamlıdır.

Ağız-Diş bakımımızın yetersiz veya etkin olmaması diş eti problemlerinin oluşmasına neden olur. Diş eti iltihabı arttığında dişleri tutan kemik dokusunda erimeye neden olur ve dişler çürüksüz olsa da sallanır ve kaybedilir.

Ağızda alınan gıdalar temizlenmez ise zamanla dişe yapışan bu gıda artıkları diş taşı dediğimiz sert yapılara dönüşür. Zamanla diş eti kırmızı,ödemli ve kanamalı hale gelir. Ağızda kötü kokulara sebep olur.Diş üzerine yapışan bu sert yapılar mekanik olarak diş hekimi tarafından temizlendiğinde ve hasta düzenli ve etkili ağız bakımı yaptığında diş etleri ve çevre dokular eski sağlıklı haline rahatlıkla geri döner.

DİŞTEKİ LEKELERİN TEMİZLENMESİ

Nikotin, kahve gibi alışkanlıklarla sonradan oluşan lekelerin giderilmesidir.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG):

Dişin yapısının izin verdiği ölçülerde diş renginin açılmasıdır.

*ÇOCUK DİŞLERİNİN TEDAVİSİ (PEDODONTİ);

Süt dişlerinin ağızda bulunduğu dönemde çocuklara yapılan müdahalelerdir. Kliniğimizde yapılan işlemler;

  • Sedasyon altında süt diş çekimi
  • Yer tutucu
  • Fissür sealent
  • Dolgu ve amputasyon

*PROTETİK TEDAVİ

Tamamen veya kısmen kaybedilmiş dişlerin yerlerinin suni dişlerle doldurulması işlemidir. Kliniğimizde yapılan işlemler;

  • Sabit protezler(kron ve köprü)
  • Metal destekli porselen seramik
  • Zirkonyum
  • Takılıp çıkarılabilen protezler
  • Tam dişsiz hastalara yapılan total protezlerKısmi dişsiz hastalara yapılan bölümlü protezler
  • İmplant üstü bölümlü ve sabit protezler

*İMPLANTOLOJİ

Kaybedilen veya doğuştan eksik dişlerin yerine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış, vücuda herhangi bir yan etkisi olmayan yapay diş kökleridir.

Lokal anestezi altında kolaylıkla yapılan implant uygulanması; sağlam, rahat, ve güvenilir bir uygulamadır. Implant uygulandıktan yaklaşık 3-4 ay sonra üst yapı işlemine(protetik işleme) geçilir.

Puberta dönemini bitirmiş erişkinlere,genel sağlık durumu uygun olanlara, çene kemiği yapısı uygun,kaliteli ve yeterli miktarda olanlara uygulanır.

Diş çapraşıklığı, çene ilişkilerindeki uyumsuzluk veya her ikisinin sonucu olarak ortaya çıkan hatalı kapanış tedavisiyle ilgilenen bölümdür.

Çapraşık ve kötü konumlanmış dişleri temizlemek daha zor olduğu için diş eti hastalıklarına yakalanma ve diş çürüğüne bağlı dişlerin erken kaybedilmesi riski vardır. Ayrıca çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak çene ekleminde bozukluklara ve böylece baş ağrısına, sırtta ve omuzlarda ağrıya neden olabilir.

Çapraşık dişler aynı zamanda görünüşümüzü de etkiler. Ortodontik tedaviyle daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağızda kalacak dişlere sahip olabiliriz.


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 42 more

Author's Posts

All About Hematology (Blood Disorders)

Hematology is a Latin word and it means "blood disease". Hematology is a branch ...

read more...

Best Check Up With Cheapest Price

We need to check-up regularly to protect our health and to be able to detect th...

read more...

Why should we have a check up?

The goal of modern medicine is to ensure the health of people with the necessary...

read more...

Save Heart Health

The heart is the center of life for all living beings. With its rhythmic contrac...

read more...

Obesity and Surgical Treatment

Obesity is a such a disease that, characterized by creating a serious increase o...

read more...

Related Articles

​Dental Implants

Dental implants are artificial tooth replacements used to counter tooth loss. Th...

Types of Braces

There are various types of braces, ranging from conventional metal braces to cle...

MEDISTCARE

WHO WE ARE ?

Implantation After Tooth Removal

This procedure is called immediate implant placement and performed after tooth r...